Zadbaj o prawidłowy rozwój dziecka

Zadbaj o prawidłowy rozwój dziecka

Każdy rodzic już od pierwszych dni życia dziecka ma bardzo duży wpływ na jego rozwój. Dotyczy to zarówno rozwoju intelektualnego, fizycznego, jak i emocjonalnego. To właśnie rodzice najczęściej pobudzają umysł dziecka i jego ciekawość do odkrywania nowych rzeczy i świata.

Kiedy dzieci uczą się najwięcej?

Badania pokazują, że mózg dziecka rozwija się najbardziej do 3 roku życia. Jest to aż 85 procent. Wszelkie intensywne bodźce wzmacniają proces i pomagają się maluchowi rozwijać. Najlepszym co może zrobić rodzic, jest angażowanie wszystkich zmysłów dziecka do pracy. Takim bodźcem mogą być specjalne gry, zabawy, a nawet rytuały pielęgnacyjne, które wykonuje się codziennie. Ważne jest natomiast skupienie na dziecku i sprawdzanie, co go najbardziej interesuje oraz z czym ma aktualnie problem. Kąpiel, karmienie, usypianie, czy wieczorny masaż to idealne okazje do wielozmysłowej stymulacji.

Pomoc w dysleksji

Problemy z dysleksją nasilają się z roku na rok. Największym problemem okazuje się być niedostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka nauczanie. Dzieci, które mają problemy w szkole, rzadko kiedy dostają odpowiednią pomoc. Dysleksja pomoc skupia się przede wszystkim na wczesnym rozpoznaniu i natychmiastowym działaniu. To właśnie rodzice muszą być tymi osobami, które wykryją nieprawidłowości. Istotne jest, aby nie czekać, aż dojdzie do nasilenia problemu i wieloletnich negatywnych konsekwencji dla rodzica oraz dziecka. Mózgi małych dzieci są podatne na kształtowanie, dlatego natychmiastowa pomoc przynosi zadowalające rezultaty. Pierwszym krokiem może być wizyta u logopedy lub neurologopedy. Dodatkowo warto sprawdzić terapię przetwarzania słuchowego, której celem jest stymulacja funkcji słuchowych w mózgu. Rodzice często korzystają również z zajęć integracji sensorycznej. Celem terapii sensorycznej jest poprawa integracji pomiędzy zmysłami w układzie nerwowym.

Witaj przedszkole!

Przedszkole to czas wielkiego rozwoju dla maluchów. Niestety, zdarza się, że dziecko ciężko przechodzi rozłąkę z rodzicami i niechętnie uczestniczy w zajęciach. Dobrze mieć w zanadrzu kilka rzeczy, które spróbują odwrócić uwagę dziecka od smutku i tęsknoty za rodzicami. Ciekawym pomysłem będą karty pracy dla 3 latka. Są to specjalnie opracowane scenariusze zajęć, pełne kolorowych kart, ciekawych pomysłów na zabawy oraz rozwój. Wszelkie pomoce zostały opracowane przez nauczycieli i pedagogów z wieloletnim doświadczeniem. Karty pracy pozwolą na utrwalanie wiedzy i poszerzanie umiejętności, które są tak ważne na tym etapie rozwoju dziecka.