Sprawdź, w jakie pomoce do integracji sensorycznej warto zainwestować

Sprawdź, w jakie pomoce do integracji sensorycznej warto zainwestować

Właściwa integracja sensoryczna wpływa na zdolności poznawcze i rozwojowe dzieci. To właśnie ona gwarantuje mu prawidłowy rozwój na każdym etapie. Jeżeli zatem u Twojego dziecka wykryto nieprawidłowości w tym zakresie, warto pomyśleć o współpracy ze specjalistami oraz podjąć samodzielną pracę z maluchem. Zastanawiasz się, w jaki sprzęt i pomoce warto zainwestować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Woreczki sensoryczne

Jakie pomoce do integracji sensorycznej mogą przydać się w Twoim domu? Naszym hitem są woreczki sensoryczne, które można wykorzystać na wiele sposobów. Wypełnione mogą być rozmaitymi produktami, jak np. guziki, kamienie okrągłe małe lub duże, kamienie ostre, pestki wiśni, pestki winogron, żwirek naturalny czy granulat styropianowy. Jak nietrudno się domyślić, taka różnorodność faktur daje dziecko mnóstwo bodźców i rozwija jego zmysł dotyku. Woreczki idealnie nadają się do codziennej pracy, ćwiczeń gimnastycznych czy np. nauki kolorów lub liczenia. Podrzucanie lub rzucanie woreczkiem do celu może być niezłą frajdą dla całej rodziny. A może Twój maluch poradzi sobie z dobraniem woreczków w pary, korzystając jedynie ze zmysłu dotyku? Jak widać, możliwości są nieograniczone. Jedno jest pewne – zabawa woreczkami to coś, co nigdy się nie znudzi!

Ścieżka sensoryczna

Inną, niezwykle przydatną pomocą, którą warto mieć w swoim domu, jest ścieżka sensoryczna. Jest to zestaw płaskich elementów, których wnętrze wypełnione jest odpowiednio dobranymi przedmiotami o określonej strukturze. Taka ścieżka układana jest na podłodze i zapewnia dzieciom świetną rozrywkę. Chodzenie po różnych fakturach pobudza receptory czuciowe, znajdujące się w skórze oraz mięśniach dłoni i stóp, do prawidłowego funkcjonowania. Dzieci w ten sposób odbierają więcej wrażeń dotykowych, zwiększa się także zakres ich doświadczeń zmysłowych. Taka zabawa rozwija również sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo-ruchową oraz doskonale ćwiczy motorykę dużą.

Tunel sensoryczny

Jakie jeszcze pomoce do integracji sensorycznej sprawdzą się dla Twojego dziecka? Naszą kolejną niezawodną propozycją jest tunel sensoryczny. Przeciskanie się przez jego wnętrze, wypełnione np. specjalnym styropianowym grysikiem dostarcza małemu człowiekowi mnóstwa doznań, będąc jednocześnie sporym wyzwaniem. Taka aktywność sprzyja także wyciszeniu – schronienie się w tunelu pozwala na skuteczny odpoczynek od nadmiaru bodźców.