Organizujesz chrzest? Sprawdź jakie akcesoria musicie mieć ze sobą!
Chrzest to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego katolika i pierwszy przyjęty przez niego sakrament. Dzięki tej uroczystości nowoochrzczone niemowlę staje się Dzieckiem Bożym. Chrzest zmywa grzech pierworodny, obdarza łaską uświęcającą i przyjmuje do wspólnoty Kościoła. Aby sakrament ten mógł odbyć się bez żadnych zakłóceń, należy pamiętać o wszystkich ważnych elementach, które potrzebne są do odbycia się tej uroczystości. Jakie akcesoria należy mieć ze sobą podczas chrztu dziecka? Sprawdźmy!
Jakie akcesoria powinny mieć ze sobą rodzice podczas chrztu?
Aby cała uroczystość mogła odbyć się bez zbędnego zamieszania, rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, które będzie chrzczone, nie powinni zapomnieć o akcie urodzenia dziecka – wystarczy do tego skrócony odpis, który należy odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego. Należy także przygotować świadectwo chrztu rodziców oraz rodziców chrzestnych, zaświadczenie o odbytej spowiedzi przez obie pary rodziców, a także zgodę od proboszcza parafii, jeżeli dziecko chrzczone jest poza parafią, do której należy przez miejsce swojego zamieszkania.
Jakie akcesoria powinny mieć ze sobą rodzice chrzestni podczas tej uroczystości?
Jak już wspomnieli, rodzice chrzestni nie powinni zapomnieć o akcie chrztu, który muszą odebrać z parafii, do której należą. Jednak jest także więcej akcesoriów, które potrzebne są do prawidłowego przebiegu sakramentu. Ojciec chrzestny powinien mieć ze sobą gromnice na chrzest, która odpalana jest podczas rozpoczęcia ceremonii chrztu od znajdującej się przy ołtarzu gromnicy. Kolejnym elementem są białe szatki do chrztu – nakładane są one przez matkę chrzestną podczas trwania uroczystości na klatkę piersiową małego dziecka. Szatka ta oznacza czystość i niewinność chrzczonego dziecka, jest także symbolem wejścia nowoochrzczonego człowieczka w wiarę katolicką i przyjęciem do wspólnoty Kościoła.
Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 rok życia i jest posiadaczem minimum trzech sakramentów, takich jak: Chrzest Święty, Pierwsza Komunia Święta oraz Bierzmowanie. Osoba ta powinna prowadzić życie w wierze i regularnie uczęszczać do kościoła. Przyszły rodzic chrzestny powinien być stanu wolnego lub żyć w sakramencie małżeństwa/kapłaństwa. Nie wszystkim jest to wiadome, jednak rodzicami chrzestnymi zostać mogą także osoby tej samej płci t.j. kobieta z kobietą i mężczyzna z mężczyzną. Dziecko do chrztu podawać może także jeden rodzic chrzestny, nie ma obowiązku, aby były to dwie osoby.