O czym warto pamiętać organizując chrzciny?

O czym warto pamiętać organizując chrzciny?

Chrzest Święty to niezwykle ważne wydarzenie – nie tylko dla maluszka, ale przede wszystkim dla członków rodziny. To pierwszy sakrament w życiu dziecka. Z tej okazji rodzice zapraszają najbliższych na uroczystość w kościele, ale również organizują specjalne przyjęcie. O czym zatem warto pamiętać podczas organizacji chrzcin? Podpowiadamy!

Uroczystość w kościele – o czym warto pamiętać?

Aby móc zorganizować chrzciny, w pierwszej kolejności należy załatwić formalności w kościele. W tym celu należy udać się do parafii w celu ustalenia terminu uroczystości. Należy zabrać ze sobą m.in. akt urodzenia dziecka. Kolejnym krokiem jest wybranie rodziców chrzestnych. Nie muszą być to członkowie rodziny. Najważniejsze jest, aby były to osoby bliskie, które będą uczestniczyć w życiu dziecka. Rodzice chrzestni mają swoje obowiązki. Ojciec Chrzestny jest odpowiedzialny za świecę. Z kolei szatki do chrztu to obowiązek, który spoczywa na Matkach Chrzestnych. Warto jednak wcześniej omówić to z rodzicami chrzestnymi, aby mieć pewność, że tych przedmiotów nie zabraknie na uroczystości.

Jak zorganizować chrzciny w domu?

Oprócz uroczystości kościelnej, wielu rodziców organizuje specjalne przyjęcie dla rodziny i przyjaciół. Chrzciny w domu to dobry pomysł, jeśli mamy odpowiednie do tego warunki, a lista gości nie jest zbyt długa. Takie rozwiązanie z pewnością będzie o wiele tańsze. Wiąże się jednak z tym, że to na rodzinach spoczywa obowiązek przygotowania posiłków dla gości czy dekoracji. Jednak jeśli organizację zaczniemy odpowiednio wcześniej, to z pewnością wszystko pójdzie po naszej myśli. Warto skupić się na tym, aby odpowiednio przyozdobić stół oraz całe pomieszczenie. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim biały obrus, elegancka zastawa stołowa, świece oraz kwiaty. Pomieszczenie idealnie urozmaicą bukiety balonowe. Warto zadbać o to, aby wszystko było utrzymane w podobnej kolorystyce. Najlepiej sprawdzą się takie kolory, jak biel, złoto, srebro, jasny róż lub błękit.

Jak zorganizować chrzciny w restauracji?

Jeśli chcesz zorganizować chrzciny w restauracji, to przygotowania należy rozpocząć nawet kilka miesięcy przed uroczystością w kościele. Wynika to z faktu, że terminy w wybranej przez nas restauracji mogą być bardzo odległe. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania idealnego lokalu, niezbędne jest sporządzenie listy gości. Warto pamiętać również o tym, aby wysłać gościom zaproszenia z niezbędnymi informacjami na temat przyjęcia oraz prośbą o potwierdzenie obecności. Zaletą organizacji chrzcin w restauracji jest fakt, że nie musimy przejmować się przygotowywaniem posiłków, dekoracji oraz obsługą gości. Możemy w pełni skupić się na spędzaniu czasu z bliskimi i celebrowaniu tego wyjątkowego dnia.