Najczęstsze dolegliwości niemowląt, o których warto wiedzieć
Wielu rodziców nie wie, czego spodziewać się w pierwszym roku życia dziecka. Ten czas wyobrażamy sobie jako radosny i niezapomniany, ale należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia dolegliwości u niemowlęcia jest duże i warto być przygotowanym. Na szczęście, zazwyczaj pojawiające się problemu nie są poważne, jednak powinniśmy wiedzieć, jak szybko i skutecznie pomóc maluchowi.
Pieluszkowe zapalenie skóry
Jedną z często występujących chorób wśród niemowląt jest pieluszkowe zapalenie skóry. Jest to nic innego jak stan zapalny, który objawia się wystąpieniem zmian skórnych tam, gdzie skóra styka się z pieluszką. Tę dolegliwość potocznie nazywa się odparzeniami. Pojawia się dosyć często, ponieważ skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, a przez to podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Aby temu zapobiec, niezbędna jest odpowiedna higiena i pielęgnacja, częsta wymiana pieluch i odpowiedni dobór ich rozmiaru, a także robienie przerw w noszeniu pieluch. Pomocne mogą okazać się również kremy i emulsje posiadające substancje antybakteryjne i przeciwzapalne.
Infekcje dróg oddechowych
Niemowlęta są szczególnie narażone na różnego rodzaju bakterie i wirusy. Wynika to z tego, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze do końca wykształcony. Kontakt słabego systemu immunologicznego z otoczeniem może skutkować infekcją dróg oddechowych. Objawami są między innymi katar, podwyższona temperatura i kaszel. U niemowląt, u których występuje infekcja możemy zaobserwować także zmiany w zachowaniu. Maluch staje się bardziej apatyczny, nerwowy, senny bądź płaczliwy. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy udać się do lekarza pediatry, który dobierze odpowiednie leczenie. Pamiętajmy także o wietrzeniu mieszkania i dbaniu o poziom nawilżenia powietrza.
Zapalenie ucha
Kolejną, często występującą dolegliwością wśród niemowląt jest infekcja ucha. Zazwyczaj pojawia się na skutek rozprzestrzeniania się wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. W zdiagnozowaniu tej dolegliwości pomocna jest dokładna obserwacja naszego malucha. Jeśli jest płaczliwe, rozdrażnione, a dodatkowo ciągnie się za uszy, warto udać się do pediatry, aby potwierdzić lub wykluczyć zapalenie ucha. Za pomocą specjalnego urządzenia jest on w stanie w bezbolesny sposób stwierdzić, czy występuje infekcja. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ z pozoru niezbyt groźne infekcje mogą zamienić się w zagrażające zdrowiu lub życiu niemowlaka.
Powyższe dolegliwości niemowląt to tylko przykłady. Pamiętajmy, że najważniejsza jest obserwacja naszego maluszka i udanie się do lekarza, jeśli tylko coś wzbudzi nasz niepokój.