Jak zminimalizować kaszel u niemowląt? Kilka wskazówek

Jak zminimalizować kaszel u niemowląt? Kilka wskazówek

Życie świeżo upieczonych rodziców nie jest usłane różami. Może być szczególnie stresujące, gdy maluch cierpi na kaszel. Pomijając niepokój rodziców i czynniki chorobotwórcze, Twój maluszek może mieć przez to problemy z relaksacją i odpoczynkiem, którego potrzebuje, aby poczuć się lepiej i prawidłowo się rozwijać. Jak możesz mu pomóc?

Kaszel u niemowląt a wizyta u specjalisty

Jeśli kaszel nie mija, a utrzymuje się lub nasila, konieczna jest przede wszystkim konsultacja lekarska. Szereg chorób objawia się kaszlem, a poznanie przyczyny może pomóc w ustaleniu, jaki środek zapobiegawczy zastosować w przypadku leczenia. Bez względu na przyczynę kaszlu Twojego dziecka, istnieją pewne znaki dające znać o tym, że Twoje dziecko potrzebuje pomocy specjalistycznej. Gdy kaszel u niemowląt wiąże się z utrudnionym oddychaniem i dusznościami, pojawia się także gorączka sięgająca 38 stopni (dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia) oraz kłopoty z przełykaniem i trudności w otwieraniu ust, bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij opinii oraz pomocy. Natomiast jak możesz wspomóc swoją pociechę w warunkach domowych?

Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza jest kluczowy

Dziecko, tak jak i każdy dorosły, może być zmęczone suchym kaszlem, który nie mija. Dobrym sposobem na podniesienie komfortu w domu, szczególnie w pokoju dziecka lub sypialni rodziców, jest nawilżanie powietrza. Możesz zainwestować w specjalny nawilżacz, aby dodać wilgoci oraz jednocześnie oczyszczać powietrze oczyszczaczem z filtrem węglowym. Niektóre nawilżacze mają wbudowany jonizator, który także pomaga; przyda się, gdy ktoś z domowników choruje przewlekle na astmę bądź alergie sezonowe oraz gdy w domu mieszkają futrzaści przyjaciele.

Jeśli nie chcesz kupować nawilżacza, jedną z możliwych alternatyw jest zorganizowanie w łazience łaźni parowej. Zabierz ze sobą dziecko oraz puść gorącą wodę pod prysznicem i zamknij drzwi łazienki, aby na moment zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu.

Wyeliminuj czynniki drażniące

Istnieje również szereg czynników drażniących, które mogą utrudniać eliminację kaszlu. Przede wszystkim nie pal papierosów ani innych wyrobów tytoniowych nie tylko w pobliżu dziecka, ale też w domu – dym może utrzymywać się również na materiałach takich jak ubrania czy pościel. Odkurzaj dywany i regularnie sprzątaj, szczególnie z użyciem odkurzacza z wysokowydajnym filtrem cząstek stałych (HEPA), a jeśli posiadasz zwierzęta, nie pozwól im przebywać w pobliżu miejsca, w którym śpi Twoje dziecko. Możesz także zastosować antyalergiczne pokrowce na materace i poszewki. A jeśli martwisz się kaszlem i oddychaniem dziecka nocą, rozważ spanie z nim w tym samym pokoju, aby w razie potrzeby być w gotowości mu pomóc.