Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

Wsparcie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym jest bardzo ważne. Rodzic powinien dbać o rozwijanie zainteresowań dziecka, a także obserwowanie, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Wiek przedszkolny to najlepszy czas na obserwacje, a także kształtowanie kompetencji dziecka, która przydadzą się w przyszłości.

Uczęszczanie do przedszkola

Istnieje wiele korzyści dla dziecka wynikających z uczęszczania do przedszkola. To czas, w którym dziecko zaczyna nawiązywać relacje społeczne z innymi dziećmi, a także przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w szkole. Już w przedszkolu można spotkać się z pierwszymi zajęciami dodatkowymi, na przykład nauką języka obcego. Konspekt zajęć w przedszkolu jest zróżnicowany i dostosowany do wieku dzieci. Zajęcia w przedszkolu mają za zadanie przede wszystkim stworzyć dziecku okazję do poznawania świata i poszerzania wiedzy. Podczas różnego rodzaju zajęć, u dzieci rozwijana jest kreatywność i wyobraźnia. Nauka odbywa się poprzez zabawę, dlatego przedszkole uznaje się za miejsce wspierające rozwój dziecka, a także uczące funkcjonowania w grupie.

Zajęcia dodatkowe

Do rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym przyczyniają się także różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Przede wszystkim, tego typu zajęcia rozwijają zainteresowania i pasje przedszkolaka. Warto zatem zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia - sportowe, muzyczne, plastyczne lub inne. Na zajęciach dziecko nie tylko uczy się nowych umiejętności, rozwija swoje talenty, ale to także szansa na spędzenie czasu w grupie i naukę relacji międzyludzkich. Wiek przedszkolny to czas, w którym pojawiają się pierwsze znajomości. Dzieci podczas wspólnej zabawy uczą się czerpać radość z relacji z rówieśnikami. Branie udziału w zajęciach dodatkowych wpływa na poczucie pewności siebie i są motywacją do działania i dalszego rozwoju. Bardzo ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do uczęszczania na zajęcia dodatkowe. Rodzic powinien podążać za dzieckiem i dać mu możliwość wyboru zajęć dodatkowych. Dzięki temu dziecko będzie uczęszczać na nie chętnie, a także zbuduje u siebie poczucie sprawczości i pewności siebie.

Jak radzić sobie z trudnościami rozwojowymi u dziecka?

Wiek przedszkolny to czas, w którym powinniśmy obserwować swoje dziecko. Już w tym okresie mogą pojawić się pewne trudności, które w przyszłości mogą się pogłębiać. Często poruszanym tematem przy okazji rozwoju dzieci jest dysleksja. Pomoc, w przypadku rozpoznania tego zaburzenia powinna nastąpić niezwłocznie, jeśli rodzic zaobserwuje niepokojące objawy. Ich obserwacja możliwa jest już wtedy, gdy nasze dziecko znajduje się w wieku przedszkolnym. Są to na przykład problemy z równowagą, trudności z zapamiętywaniem wierszyków lub piosenek czy nieprawidłowa artykulacja głosek, a także przekręcanie wyrazów. W takim przypadku lub gdy zaobserwujemy inne niepokojące objawy, powinniśmy udać się do specjalisty. Niezbędna w prawidłowym rozwoju dziecka może okazać się współpraca z psychologiem, logopedą czy terapeutą integracji sensorycznej.