Jak wspierać rozwój dziecka?

Jak wspierać rozwój dziecka?

Wspieranie rozwoju dziecka jest bardzo ważne w kontekście edukacji. Czuwanie nad prawidłowym rozwojem dziecka to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Wszelkie działania stymulujące rozwój warto rozpocząć już w okresie niemowlęcym, ale szczególnie istotny moment następuje w wieku przedszkolnym. Sprawdź, jak wspierać rozwój dziecka.

Dlaczego warto uczyć dziecko programowania?

Coraz częściej mówi się o tym, jak rozwijające jest programowanie dla dzieci. Poznań jest miastem, w którym odbywają się zajęcia z nauki programowania. Przeprowadzane są w małych grupach, a sama nauka odbywa się poprzez zabawę. Poziom warsztatów dostosowany jest do wieku dzieci, a osoba prowadząca posiada stosowne kwalifikacje - informatyczne oraz pedagogiczne. Programowanie kształtuje wiele cennych umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu. Uczy logicznego myślenia, kreatywności, pomaga w nauce matematyki i rozwiązywania problemów. Programowanie pomaga także odnaleźć się dzieciom w świecie technologii. To nie tylko pomocne narzędzie w rozwoju przydatnych umiejętności, ale również inwestycja w przyszłość zawodową dziecka. Tego typu umiejętności pomogą wyróżnić się na rynku pracy.

Jak rozpoznać dysleksję u dziecka?

We wspieraniu rozwoju dziecka bardzo ważna jest umiejętność wychwytywania symptomów, które mogą świadczyć o pewnych zaburzeniach czy trudnościach, z którymi zmaga się dziecko. Wczesne wykrycie tego typu nieprawidłowości może pomóc w zniwelowaniu objawów. Jednym z częstych schorzeń, które są zauważane wśród dzieci jest dysleksja. Pomoc w przypadku rozpoznania tego typu schorzenia powinna być natychmiastowa. Jeśli zauważysz u swojego dziecka takie objawy, jak trudności w zapamiętywaniu, przekręcanie wyrazów czy problemy w rozpoznawaniu prawej czy lewej strony - zgłoś się do specjalisty. Badanie dysleksji odbywa się w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a przy rozpoznaniu obecni są między innymi pedagog, psycholog dziecięcy, a czasem również logopeda.

Rozwój dziecka od przedszkola

Wspieranie rozwoju dziecka powinniśmy zacząć jak najwcześniej, choć wydawałoby się, że rozpoczęcie nauki w szkole jest tym początkowym etapem. Nic bardziej mylnego - wspieranie rozwoju dziecka warto zacząć już od wieku niemowlęcego. Nie zapominajmy również o tym, jak bardzo ważny jest etap przedszkolny. W okresie od 3 do 7 lat u dzieci zachodzi wiele zmian w psychice, dlatego jest to jeden z najważniejszych etapów rozwoju dziecka. Nauczyciele przedszkola stoją przed ogromnym wyzwaniem, prowadząc grupę dzieci. Konspekt zajęć w przedszkolu powinien być interesujący i wpływać na kreatywność dzieci, a także wzbudzać w nich ciekawość do świata.