Dlaczego zajęcia programowania dla dzieci to dobry pomysł…?

Dlaczego zajęcia programowania dla dzieci to dobry pomysł…?

Każdego dnia otaczamy się technologią, a nowinki informatyczne docierają do nas z różnych stron. Dziś praca przy komputerze to nie tylko rozrywka taka jak gry i zabawy czy spotkania towarzyskie. To także rozwijanie funkcji poznawczych i stałe nabywanie nowych umiejętności. Jedną z nich jest właśnie programowanie. A skoro dzieci z natury charakteryzuje lepsza pamięć, umiejętność skupienia i chęć do nauki… dlaczego by z tego nie skorzystać?

Dopóki dziecko chłonie jak gąbka

Dziś kodowanie i podstawa programowania mogą, a nawet powinny stać się kolejnym językiem użytkowym – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Rodzice mogą mieć jednak trudności z nauczeniem dzieci tej sztuki, szczególnie jeśli sami nie mają w tym żadnego doświadczenia; za to dzieci, przebywając wśród rówieśników, którzy zaczynają już tworzyć swoje pierwsze blogi, strony i projekty graficzne, a czasem i nawet proste gry (czy mapy do tych gier), mogą wykazywać chęć zdobywania podobnych umiejętności. Kursy i zajęcia pozwalają na to w każdym wieku, jednak nauka dzieci jest bardziej efektywna, przyjemna i prosta. Ponadto sama nauka programowania daje znacznie więcej korzyści. O jakich korzyściach mowa?

Zajęcia programowania dla dzieci a nauka cierpliwości i logiki

Programowanie komputerowe uczy umiejętności krytycznych takich jak samodzielne rozwiązywanie problemów lub innowacyjne myślenie. Dzieci, które wcześnie korzystają z zajęć i kursów, mogą wykazywać większe zdolności analityczne. Programowanie oparte na kodowaniu uczy również cierpliwości, ponieważ o sprawności całego programu świadczy w pełni poprawnie napisany kod; jedna linijka błędu, a czasem i jeden źle postawiony znak mogą sprawić, że efekt końcowy nie będzie działał sprawnie. Zajęcia programowania dla dzieci uczą uporządkowania, bo wymuszają precyzję myślenia, a moment, gdy pierwszy kod zostanie napisany poprawnie i program zadziała prawidłowo – to moment nieopisanej satysfakcji i prawdziwy powód do dumy.

Inwestycja na przyszłość

Zapotrzebowanie na umiejętności programistyczne stale rośnie. Nauka programowania pomaga dzieciom rozwijać umiejętności, które nie tylko przyniosą im korzyści w szkole, ale także pomogą im w przyszłości wyróżnić się z tłumu na rynku pracy. Ponadto pierwsze zajęcia z programowania dla dzieci to idealny wstęp, by zainteresować, ale także by zapoznać dziecko z tym, jak działa i jak zbudowany jest cyfrowy świat. Proste programy oraz kursy w sposób przyjemny umożliwiają zdobywanie wiedzy, która będzie służyła przez całe życie. Poza tym większość platform edukacyjnych może być wykorzystywana również w domu, dlatego wraz z dziećmi swoją wiedzę poszerzyć mogą także rodzice. A przecież wspólna zabawa połączona z nauką to rozrywka na wagę złota.