Co warto wiedzieć o kaszlu u niemowląt?
Kaszel występujący u niemowląt najczęściej powoduje rodzicielski niepokój. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza taka sytuacja. Oczywiście nigdy nie warto go bagatelizować i tym samym należy wiedzieć, jakie mogą być tego przyczyny, oraz, w jaki sposób można sobie z nim radzić i szybko przynieść ulgę chorującemu maluchowi.
Jakie mogą być przyczyny kaszlu u niemowląt?
Wbrew pozorom kaszel u niemowląt nie jest takim rzadkim zjawiskiem, a dodatkowo nie zawsze oznacza, że dziecko jest chore. Często jego przyczyny mogą okazać się wręcz banalne i stosunkowo proste do wyeliminowania. Na przykład jedną z przyczyn nagłego kaszlu mogą być podrażnienia chemiczne, wywołane na przykład przez czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy, spaliny, albo zbyt mocne perfumy. Kaszel może pojawiać się także w odpowiedzi na reakcję alergiczną, na przykład po spożyciu zakazanego produktu, albo obecności czynników wywołujących alergię. Chociażby pyłków drzew. Kaszel może być też spowodowany ciałem obcym w układzie oddechowym. Wtedy reakcja musi być szybka i zdecydowana, a dziecko musi trafić do szpitala. W końcu, przyczyną kaszlu może być również stan zapalny.
Jak długo może utrzymać się kaszel i jak rozpoznać, czy jest mokry czy suchy?
Zazwyczaj to właśnie kaszel u niemowląt jest pierwszym objawem infekcji wirusowej, która dotknęła górne lub dolne drogi oddechowe. O wiele częściej dochodzi do nich w okresie jesienno-zimowym. Warto wiedzieć, że kaszel suchy może utrzymać się nawet przez kilka dni, a następnie zamienić się w kaszel mokry. W jaki sposób można je między sobą rozpoznać? Przede wszystkim kaszel suchy bardziej przypomina duszenie się, ponieważ dziecko usiłuje odkrztusić wydzielinę, której nie ma. Suchy kaszel może też sprawić, że dziecko będzie rozdrażnione z powodu drapania w gardle. Dodatkowo ma on charakter napadowy i nie jest utrzymany przez cały dzień.
Kiedy należy zabrać dziecko do lekarza?
Kaszel u niemowląt często jest sygnałem alarmowym dotyczącym rozwijającej się infekcji. Z tego też powodu warto wiedzieć, kiedy dziecko powinno trafić do lekarza. Na pewno, wtedy gdy kaszel nie jest jedynym objawem, a towarzyszą mu również gorączka, katar i ogólne złe samopoczucie, które od razu można zauważyć poprzez rozdrażnienie dziecka. Do lekarza warto udać się także, wtedy gdy kaszel pomimo upływu dni nie osłabia się. Zwłaszcza wtedy gdy minął już tydzień. Sygnałem alarmowym powinna być także ewentualna wysypka lub całkowita utrata apetytu.