Co może oznaczać kaszel u niemowląt?

Co może oznaczać kaszel u niemowląt?

Wielu, zwłaszcza niedoświadczonych rodziców, stresuje się na samą myśl o tym, że ich dziecko mogłoby na coś zachorować. Oczywiście jest to zrozumiałe, choć warto zrozumieć również to, że w ten sposób maluch buduje własną odporność i dzięki temu lepiej będzie znosił kontakt z czynnikami chorobotwórczymi w przyszłości. Jedną z kwestii, która najczęściej niepokoi rodziców, jest kaszel, który pojawił się nagle u ich pociechy. Nie zawsze jednak jest się czym martwić.

Jak rozpoznać kaszel suchy, a jak mokry?

W jaki sposób można rozpoznać kaszel u niemowląt? Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu od razu można wykluczyć różnego rodzaju problemy. Dla wielu rodziców odróżnienie kaszlu mokrego od suchego zdaje się być niemalże niemożliwe. Warto jednak zaznaczyć, że w rzeczy samej całe to zadanie nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się zdawać. Przede wszystkim kaszel suchy jest bardziej męczący i nie objawia się odksztuszaniem żadnej wydzieliny, podczas gdy kaszel mokry wiąże się ze wzmożoną produkcją i zaleganiem wydzieliny, co bywa męczące zwłaszcza w nocy, ponieważ w pozycji całkowicie leżącej, jeszcze trudniej jest wykrztusić całą zalegającą wydzielinę.

Co może oznaczać kaszel u niemowląt?

Kaszel u niemowląt może być związany z wieloma różnymi problemami i dlatego warto im się bliżej przyjrzeć, aby móc nawet samodzielnie ocenić, który z nich męczy dziecko. Przede wszystkim kaszel w przypadku niemowlęcia, jak najbardziej może być związany z przeziębieniem. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie odpoczynek i zasięgnięcie porady u lekarza prowadzącego. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego może pojawić się kaszel. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy dziecko narażone jest na wdychanie dymu papierosowego, albo kontakt z czynnikiem drażniącym, bądź wywołującym alergię. Czasem takim czynnikiem może być nawet tylko zmieniony proszek do prania. To dlatego trzeba zwracać ogromną uwagę na stosowane kosmetyki.

Kiedy iść do lekarza?

Warto jednak wiedzieć również o tym, kiedy należy udać się z maluchem do lekarza. Jeśli kaszel u niemowląt utrzymuje się dłużej niż kilka dni, albo wręcz przybiera na sile, wtedy zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wizyty u specjalisty. Dodatkowymi czynnikami, które powinny nakłonić do odwiedzenia lekarza, z całą pewnością jest pojawienie się temperatury, która przekracza 37 stopni Celsjusza, oraz poboczne objawy, takie jak, chociażby problemy żołądkowe, wysypka skórna, albo problemy z oddychaniem, które się nasilają.