3 powody, dla których warto zapisać dziecko na kurs programowania

3 powody, dla których warto zapisać dziecko na kurs programowania

Rozglądając się wokół siebie, można odnieść wrażenie, że wiele przedmiotów elektronicznych nie mogło powstać bez udziału programisty. Nawet przedmioty tj. lodówka czy pralka konkretnego producenta wymagały użycia specjalistycznego oprogramowania informatycznego. Obecnie programiści to najlepiej opłacany zawód w Polsce i na świecie. Jeśli chcesz zapewnić dziecku świetną przyszłość, a także zrobić coś dobrego dla jego rozwoju zapisz go na kurs programowania. W tym artykule przedstawiamy, dlaczego warto to zrobić.

Wysokie zapotrzebowanie na programistów

Według danych Komisji Europejskiej z lat 2015-2020 rośnie zapotrzebowanie na programistów. Jakby tego było mało, dane pokazują, że takich specjalistów będzie brakować na rynku pracy. Przykładowo w Wielkiej Brytanii w ciągu roku firmy działające w branży IT wystawiają ponad 1 mln ogłoszeń o pracę. Firma Deloitte, która świadczy usługi z zakresu audytu, rachunkowości, doradztwa podatkowego, prawa i finansów oszacowała, że w Australii będzie brakować 100 tys. programistów w 2024 roku. Wszystkie powyższe informacje jednoznacznie wskazują, że dobrym pomysłem jest nauka programowania dla dzieci. Poznań jest przykładem miasta, w którym można poszukać szkoły zajmującej się kształceniem dzieci w tym zakresie. Jeśli dziecko pozna już same podstawy programowania, to łatwiej będzie mu zdać studia kierunkowe.

Nauka programowania w ramach uczenia się matematyki

Podstawowe założenia edukacyjne w wielu szkołach skupiają się na nauce przedmiotów ścisłych tj. matematyka. Badania pokazują, że dzieci zapisane na kodowanie szybciej radziły sobie z zadaniami matematycznymi. Programowanie na komputerze może zatem przełożyć się na zwiększenie umiejętności kształtowanych w szkole. Przykładem programu, mogącego pozytywnie działać na umiejętności matematyczne jest Scratch. Program ten wymusza konieczność na przykład stosowania w praktyce kartezjańskiego układu wspólnych.  Dzięki temu programowi 8-latkowie nabywają wiedzę i umiejętności, które są poznawane przez dzieci dopiero 6 klasie.

Ćwiczenie kreatywności, dzięki programowaniu

W kontekście rozwoju dziecka ważne jest ćwiczenie kreatywności. Programowanie uczy rozwiązywanie problemów. Dziecko, które nauczy się kilku podstawowych pojęć z kodowania, zda sobie sprawę, że jedyne ograniczenia tkwią w głowie. Przykładowo ucząc się języka polskiego, w rezultacie umiemy mówić, pisać i tworzyć myśli – podobnie jest w przypadku kodowania. Dzięki kodowaniu, dziecko nie będzie korzystać z gotowych aplikacji, lecz będzie chciało napisać własne programy, które odmienią świat IT.